Pre akú podlahu sa rozhodnúť? Prečítajte si naše tipy

Súčasný trend sa vracia k tradičným prírodným materiálom
Súčasný trend sa vracia k tradičným prírodným materiálom

Keď si plánujeme zariadiť nový dom či byt, prípadne rekonštrouvať ten starý, častokrát sa nevieme pre aký materiál podlahy sa rozhodnúť. Zo skúseností vieme, že ľudia radi siahajú po takých podlahách do domu alebo bytu, ktorých pokládka je rýchla, nie príliš drahá a podlahy sú odolné voči škrabancom. Najrozšírenjším druhom podláh do domu alebop bytu sú dnes plávajúce podlahy. Sú zložené z viacerých vrstiev, kde je rozhodujúca nášľapná (vrchná) vrstva, podľa ktorej sa delia na drevené, korkové, laminátové a vinylové podlahové krytiny. 

Prvou skupinou sú teda drevené a korkové podlahy, kde nášľapnú vrstvu tvorí originálny prírodný produkt, ktorý je chránený povrchovou úpravou (lak, olej, vosk). Druhou skupinou sú laminátové a vinylové podlahy. Sú vytvorené umelo - imitáciou vytvorenou rôznymi technológickými procesmi. 

Rozdiel medzi nimi je najmä v možnosti renovácie. Kým pri drevených a korkových podlahách je možnosť opakovane podlahu prebrúsiť a lakovať, či olejovať, prípadne im navrátiť akoby nový vzhľad špeciálnym refresherom, pri vinyle či lamináte táto možnosť nie je. Majú teda kratšiu životnosť. Dnes preto výrobcovia týchto podlách hľadajú spôsoby ako ju zvýšiť.

Plávajúce podlahy majú niekoľko výhod, je to najmä rýchla a jednoduchá montáž, ktorá nevyžaduje náročné vybavenie montážnika a je možné si montáž realizovať aj svojpomocne. Po ukončení životnosti plávajucej podlahy je zas jednoduché takúto podlahu demontovať. Veľkou výhodou týchto podláh je veľká variabilita farieb, ktorá sa dá šikovne napasovať na farby v interiéri. 

Dôležitým kritériom podlahy je aj jej hlučnosť. Zo skúseností vieme, že častokrát hlavne byty nie úplne spĺňajú požiadavky na akustiku a nesprávne zvolená podlaha môže spôsobiť problém nielen vám, ale aj vašim susedom. V tomto prípade plávajúca podlaha je jedna z tých najhlučnejších, preto je rozumnejšie znížiť jej hlučnosť protihlukovou podložkou pod parkety, napríklad korkovou. V niektorých prípadoch je možné jej priame lepenie na betón, čím sa tento efekt zmierni. 

Ak sa rozhodneme už pre akýkoľvek typ podlahy, dôležitou je aj jej ochrana a dlhodobá údržba. Výhodou vinylových a laminátových podláh je ich väčšia odolnosť voči vode, pri drevených a korokových podlahách volíme špeciálne ošetrujúce prípravky, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Je možné ich použiť aj pri iných typoch podláh, čím sa predlžuje ich životnosť. 

A nakoniec, pri rozhodovaní sa pre správny typ podlahy do vášho interiéru treba zvážiť vhodnosť a vlastnosti podlahovín do konkrétneho priestoru. Hlavne ako bude zaťažovaný a na aké dlhé obdobie chceme podlahu využívať. Doležitým je aj pocit, aký máme, keď napodlahu stúpime bosou nohou, aký efekt v priestore vytvára. Preto veľa ľudí siaha znova po drevených parketách, či korkových podlahách, ktoré vytvárajú príjemný teplý pocit, znižujú hlučnosť, regulujú vzdušnú vlhkosť, čím vplývajú na zdravé životné prostredie. Veľmi modernými sú dnes drevené podlahy s efektom starého dreva vyrábané kartáčovaním, ručne vtepanými odtlačkami po klincoch, či hlbokými ryhami, ktoré sú vyhladené tak, aby nespôsobili poranenie. Dnes výrobcovia prihliadajú aj na to, aby bolo možné podlahu namontovať na podlahové kúrenie, kedže stavebníctvo sa uberá týmto smerom. 

Ďalšie články

Špecialista na drevené parkety
Špecialista na plávajúce podlahy
Špecialista na renováciu podláh
20 rokov skúseností

Parket Gamaku

Firma Parket Gamaku s.r.o. vznikla v roku 2000. Našou hlavnou činosťou je kompletná realizácia nových drevených parkiet, renovácia starých parketových a iných podláh. Na túto činnosť používame vysoko výkonné brúsne stroje s odsávaním (Hummel, Örebro, Unico, Viking, Trio), práce vykonávajú zaškolení pracovníci s viacročnou praxou.

Na povrchovú úpravu používame ekologické laky svetovej kvality od švédskej firmy BONA. Ďalej sa zaoberáme dodávkou a montážou laminátových plávajúcich podláh značky KAINDL a drevených plávajúcich podláh.

Od roku 2002 sme členmi Cechu podlahárov Slovenska.

Otváracia doba

Pondelok - Piatok
09:00 - 17:00
Sobota
09:00 - 13:00

Kde nás nájdete

Parket Gamaku s.r.o.

Staviteľská 1 (vchod do budovy z Pribylinskej ulice)
800 00 Bratislava

Navigovať do predajne